Bakan Tüfenkçi Malatya Şeker Fabrikasının 61. Pancar Alım Kampanyasını Başlattı.

BAKAN TÜFENKCİ, MALATYA ŞEKER FABRİKASI’NIN 61. KAMPANYA DÖNEMİNİN AÇILIŞINA KATILDI
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Şeker Fabrikası’nın 61. dönem pancar alım ve şeker üretim kampanyasının açılış törenine katıldı.
1956 yılında merhum Başbakan Adnan Menderes tarafından işletmeye açılan, yıllardır hem Malatya’ya hem de bölgeye hizmet eden ve 3 bin 600 ton pancar işleme kapasitesine sahip olan Malatya Şeker Fabrikası’nın 61. dönem pancar alım ve şeker üretim kampanyasının açılış töreni yapıldı.
Malatya Şeker Fabrikası’nda düzenlenen açılış törenine, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Valisi Mustafa Toprak, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Aksu, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, MHP Malatya İl Başkanı Mehmet Erdem, Malatya Şeker Fabrikası Müdürü Suat Altun ve fabrika çalışanları katıldı.
       
Törenin açılış konuşmasını yapan Malatya Şeker Fabrikası Müdürü Suat Altun, kampanyanın hayırlı olmasını temenni ederek, Malatya Şeker Fabrikası hakkında bilgiler verdi. Altun, “Malatya Şeker Fabrikası 1956 yılında merhum Başbakanımız Adnan Menderes tarafından işletmeye açılmış olup 60 yıldır Malatya ve ülke ekonomisine hizmet vermektedir. Fabrikamız 3 bin 600 ton pancar işleme kapasitesine sahiptir. 2016 2017 yılı kampanya döneminde 430 bin ton pancar çiftçilerden tesellüm edip, 400 bin ton pancar işleyerek, yaklaşık 50 bin ton şeker üretmeyi hedeflemekteyiz” dedi.

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök ise, konuşmasında yeni dönemin hayırlı olmasını dileyerek, şeker işçilerinin yaşadığı sıkıntılara değindi. Gök, işçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi için Bakan Bülent Tüfenkci’den destek istedi.
Daha sonra söz alan Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş Genel Müdürü Ahmet Aksu da, Malatya Şeker Fabrikasının 61. Dönem pancar alım ve şeker üretim kampanyasının hayırlı olmasını temenni ederek, çalışanlara kolaylık diledi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise, şeker fabrikalarının özelleştirme sürecinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla son bulduğunu hatırlatarak, “Bu fabrika dahil olmak üzere tüm Türkiye’deki fabrikalarda bir özelleştirme süreci yaşadık. Bazı kesimler fabrikaların özelleştirmesinden yanayken bazıları bunun tam tersini savunuyordu. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla da özelleştirme bertaraf edildi ve bugün de 61. dönem kampanyamızı açıyoruz. Ben pancar alımlarının artmasını ve şeker üretiminin devam etmesini diliyorum” diye konuştu.
Çalık, konuşmasında şeker işçilerinin kadro taleplerini de dile getirerek “İşçi kardeşlerimizin kadro taleplerini biliyoruz. Geçen sene şeker fabrikasına 450 tane işçi alınacaktı, sendika başkanlarımız devreye girdi ve ’Eğer kadro alınacaksa buradaki çalışan arkadaşlarımıza kadro verilmesi gerekiyor’ dediler. Biz de o zamanki Bakanımızı telefonla aradık ve ‘Kadro buradaki çalışanlara verilsin’ dedik ve işçilerimizin haklarını savunduk. Biz çalışanların ve üreticilerin haklarını her zaman savunuyoruz ve savunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Malatya Valisi Mustafa Toprak da, pancar alımı ve üretiminin hayırlı ve uğurlu olmasını dileyerek “Cumhurbaşkanım başta olmak üzere Bakanlarımızın ve yöneticilerimizin şeker çalışanlarının sorunlarını çözmek için uğraştıklarını biliyoruz. Biz işçi arkadaşlarımızın sorunlarının en kısa sürede çözüleceğine inanıyoruz, bu konuda üstümüze düşen görevi yapmaya hazırız” ifadelerine yer verdi.
Açılış töreninin son konuşmasını Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yaptı. Tüfenkci, şekerin Türkiye’de stratejik öneme sahip bir temel gıda olduğuna dikkat çekerek, şekerin tarımda ve sanayide istihdam sağladığını söyledi.
Türkiye’de üretilen şeker miktarının 2 milyon 58 bin ton civarında olduğunu ifade eden Tüfenkci, Türkiye’nin dünya şeker üretiminde önemli bir paya sahip olduğunu belirterek, “Aynı dönemde dünya şeker üretimi 173 milyon ton civarında. Dünya şeker üretiminde Türkiye yüzde 20’lik payla beşinci sırada yer alıyor. Ülkemizin şeker politikası yurtiçi talebin öncelikle yurtiçi üretimle sağlanması temeline dayanmaktadır” diye konuştu.
Tüfenkci, şeker işçilerinin yaşadığı sıkıntıları çözmeye çalıştıklarını da sözlerine ekleyerek “Elbette ki işçi arkadaşlarımızın birtakım sıkıntılar var, bunları çok iyi biliyoruz ve bu sorunları çözme noktasında bütün sektör ve sendikalarla birlikte adım atmaya çalışıyoruz. Biz buradaki arkadaşlarımızın mağdur olmamasını istiyoruz. Bunun için elimizden geleni yapacağız. İşçi kardeşlerimizin kadrolara yerleşmesini de mecliste görüşeceğiz ve bir çözüme bağlayacağız” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından fabrikaya pancarını ilk teslim eden 4 çiftçiye Bakan Tüfenkci ve protokol üyeleri çeşitli hediyeler verdi.
Daha sonra Bakan Bülent Tüfenkci, protokol üyeleri ile birlikte pancar alım ve şeker üretim kampanyasının açılış kurdelesini keserek fabrikaya ilk pancar alımının sembolik olarak açılışını yaptı.Sayaç: 946